ŽelezničníModelář.cz

Roco Z21 a ovládací SW

Je součástí dodávky Z21 sw? Je pro řízení kolejiště dostatečný? Je sw v češtině? Má smysl si koupit i sw Train Controller? Je pak lepší způsob řízení a obsluhy?

Přímo u Z21 žádný sw na PC k ovládání kolejiště přiložen není. Zdarma je ale sw na mobil a tablet, lze si jej stáhnout a vyzkoušet i bez Z21 co umí. Je i v češtině. Pro PC je zdarma ke stažení sw na programování dekodérů, nastavení zpětného hlášení atd:
https://www.z21.eu/de/produkte/z21-maintenance-tool#116-8270
Ukázky v letáku: https://www.itvlaky.cz/user/documents/upload/Novinky%202021/2021_Z21_letak.pdf
SW od f. Freiwald má smysl, pokud chcete ovládat kolejiště na obrazovce PC, umí toho mnohem více a je mnohem komfortnější. (větší obrazovka, mnohem více funkcí atd.) Není sice v češtině, ale mezi modeláři je velmi rozšířen a je i pár českých webů, kde lze nalézt rady a zkušenosti.
Jsou 3 verze a lze začít tou nejlevnější Bronze a pak si časem dokoupit upgrade na vyšší verzi.
Je to to nejoblíbenější sw na trhu. Licenci si můžete zdarma vyzkoušet v demo verzi.
https://www.itvlaky.cz/kategorie/literatura--sw--dvd--hry/?pv186=10631

a dá se vizuelně upravit tak že vypadá jako JOP nebo releovka. Prostě paráda. Programování strašně jednoduché, zkoušel jsem Hjop a modelJop ale na mojí bednu je zatím v nastavení Traincontroller. Věřím že Hjop, který je gratis, bude také dobrý ale asi by to chtělo se více do toho ponořit a zkoušet ale zatím mě to malování a chápání moc nešlo.